|
ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
Затверджено форму декларації з податку на доходи фізичних осіб
Нарешті дочекались! З’явилась довгоочікувана декларація з податку на доходи фізичних осіб. Нагадаємо, що відповідно до пп. "д" п. 176.2 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), декларацію подають за базовий податковий період, що дорівнює календарному місяцю. Тобто її необхідно подати протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пп. 49.18.1 ПКУ). В ній показують загальні суми доходів, нарахованих (виплачених, наданих) на користь платників податку, і загальні суми податку на доходи фізичних осіб, що утримані з цих доходів, а також обсяги перерахованого податку до бюджету. Важливо! Така декларація подається незалежно від виплати доходу платникам цього податку. Зверніть увагу! Граничний строк подання декларації за січень2011 року – 21 лютого 2011 року (п. 49.20 ПКУ). ------------------------ Наказ Державної податкової адміністрації N 58 від 31.01.2011 р. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.02.2011 р. за N 165/18903 та набирає чинності з дня офіційного опублікування.
Декларацію з податку на доходи фізичних осіб за січень подавати НЕОБХІДНО, але можна і ПІЗНІШЕ
Контролери відмічають, що форма декларації з податку на доходи фізичних осіб затверджена наказом ДПАУ N 58 від 31.01.2011 р. та зареєстрована Мінюстом 09.02.2011 р. за N 165/11903. Станом на 17.02.2011 р. офіційно наказ не оприлюднений, а тому не є чинним. З цим все зрозуміло без додаткових коментарів. Далі в листі фіскали спробували аргументувати можливість переносу строку подання декларації у зв’язку з ненабранням нею чинності. Відверто кажучи, це в них не вийшло. Проте нам важлива не сама аргументація, а висновок, який прозвучав у коментованому листі. А він наступного змісту: декларацію за січень можна подати не пізніше терміну, встановленого для подання декларації за лютий. Простіше кажучи, строк подання декларації за січень, як і за лютий, закінчується 21 березня 2011 року (пп. 49.18.1. та пп. 49.20. Податкового кодексу України). На замітку! Декларацію з податку на доходи фізичних осіб опублікували в "Офіційному віснику України" N 10 від 18.02.2011 р. Тобто, саме з 18.02.2011 р. декларація гордо носитиме статус "чинна". Проте це аж ніяк не вплине на викладене в коментованому листі. ------------------------ Лист Державної податкової адміністрації України N 4486/7/17-0217 від 17.02.2011 р.
ЄДИНИЙ ПОДАТОК
Абетка сплати єдиного податку
Незважаючи на те, що Податковий кодекс працює вже більше місяця, механізм сплати єдиного податку все ще не може зажити власним життям. А тому податківці в коментованому листі зупинились на цьогорічних правилах його сплати. Контролери підкреслюють, що тільки після 07.02.2011 р. (дати введення нових рахунків для зарахування податків та зборів) "єдинники" можуть платити податок у розмірі 43% від ставки (тобто, для фізособи-єдинника - 86 грн). Причому платити потрібно на нові рахунки, відкриті за кодами бюджетної класифікації 18050300 для платників – юридичних осіб та за кодом 18050400 для платників – фізосіб. Разом з тим, якщо "єдинник" до 07.02.2011 р. платив тільки 43%, фіскали вимагають доплати податку до повної ставки. Кошти необхідно сплатити на розподільчі рахунки, відкриті за кодами бюджетної класифікації 18050100 (для юросіб) та 18050200 (для фізосіб). Їх аргументація така: до цієї дати рахунки на сплату єдиного податку мали розподільчий характер (43% – до місцевих бюджетів, 57% – до фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування). А значить якщо, наприклад, фізособа за січень та лютий 2011 року сплатила тільки по 86 грн. (як цього вимагає Податковий кодекс України!!!), до місцевого бюджету потрапило по 36,98 грн. за кожний місяць (43% від 86 грн.). А це автоматично привело до виникнення недоплати єдиного податку. Якщо продовжити логіку контролерів, то зі ставки 200 грн. (для фізосіб-"єдинників") 114 грн. попрямували до фондів соцстрахування. Слушне питання: і де зараз ці гроші? У відповідь – мовчання. Тобто у коментованому листі ні словечком про це не згадується. Залишається жити сподіванням, що сплачені кошти в недалекому майбутньому вдасться повернути, або ж занести їх у залік сплати єдиного соцвнеску. ------------------------ Лист Державної податкової адміністрації України N 4019/7/15-0117 від 14.02.2011 р.
ВІДРЯДЖЕННЯ
Кабмін затвердив суми витрат на відрядження для бюджетників
Урядовці затвердили суми витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами (установами та організаціями), які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів. Затверджена постанова прийде на зміну своїй попередниці - постанові КМУ "Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордон" (N 663 від 23.04.99 р.) та набере чинності з 01.04.2011 р. Як ви знаєте, саме з цієї дати запрацює і розділ ІІІ Податкового кодексу України, який встановлює механізм оподаткування податком на прибуток підприємств. В пп. 140.1.7 кодексу наведені норми витрат на відрядження, які прямують у витрати (валові) при обчисленні податку на прибуток. Розмір добових та гранична сума на найм житлового приміщення за добу в межах України не змінились: 30 грн та не більш як 250 грн. відповідно. Що стосується норм добових на відрядження в інші країни, то вони, як і раніше, приведені в додатку до постанови. Аналогічна ситуація і зі строком відрядження. Він визначається керівником, але, як і на сьогоднішній день, не може перевищувати в межах України 30 календарних днів, за кордон - 60 календарних днів. За наявності підтвердних документів відрядженому працівнику відшкодовують: 1) витрати: - на проїзд (у тому числі на перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) до місця відрядження і назад, а також за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті); - на оплату вартості проживання у готелях (мотелях), інших житлових приміщеннях; - на побутові послуги, що включені до рахунків на оплату вартості проживання у місцях проживання (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), але не більш як 10 відсотків сум добових витрат для держави, до якої відряджається працівник, визначених у додатку 1 до цієї постанови, за всі дні проживання; - на бронювання місць у готелях (мотелях) у розмірах не більш як 50 відсотків вартості місця за добу; - на користування постільними речами в поїздах; - на оформлення закордонних паспортів; - на оформлення дозволів на в'їзд (віз); - на оплату вартості страхового поліса життя або здоров'я відрядженого працівника, або його цивільної відповідальності (у разі використання транспортного засобу) за наявності оригіналу такого поліса з відміткою про сплату страхового платежу, якщо згідно із законами держави, до якої відряджається працівник, або держав, територією яких здійснюється транзитний рух до зазначеної держави, необхідно здійснити таке страхування; - на обов'язкове страхування та інші документально оформлені витрати, пов'язані з правилами в'їзду та перебування у місці відрядження; - на оплату службових телефонних розмов; 2) комісійні витрати у разі обміну валюти. ------------------------ Постанова Кабінету Міністрів України N 98 від 02.02.2011 р. Дата набрання чинності: 01.04.2011 р.
НЕПРИБУТКОВІ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ПОДАТОК НА ПРИБУТОК ПІДПРИЄМСТВ
Затверджено нове положення про Реєстр неприбутківців
ДПАУ затвердила Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр). Для внесення до Реєстру неприбутківцям необхідно подати до органу ДПС за своїм місцезнаходженням заяву за формою 1-РН. За результатами розгляду заяви, установчих документів орган ДПС приймає рішення про: - внесення, повторне внесення неприбуткової установи або організації до Реєстру; - відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру; - присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості. У разі виникнення змін (доповнень) у даних неприбуткової установи (організації), визначених реєстраційною заявою, такі неприбутківці зобов'язані в 10-денний строк (після їх виникнення) подати до органу ДПС документи з указаними змінами (доповненнями) та додаткову реєстраційну заяву з позначкою "зміни" або "доповнення". Виключення неприбуткової установи або організації з Реєстру відбувається на підставі рішення органу ДПС у разі порушення нею норм Кодексу та інших законодавчих актів про неприбуткові організації, а також за власним рішенням неприбутківців. У разі виключення установи або організації з Реєстру така установа або організація повертає оригінал рішення про внесення її до Реєстру неприбуткових установ та організацій до органу ДПС. ------------------------ Наказ Державної податкової адміністрації N 37 від 24.01.2011 р. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.02.2011 р. за N 161/18899 та набирає чинності з 01.04.2011 р.
КВЕД 2010
Органи статистики спонукають до вивчення КВЕД 2010
Наказом Держспожистандарту N 457 від 11.10.2010 р. було затверджено ряд класифікаторів, серед яких Національний класифікатор України "Класифікація видів економічної діяльності" ДК 009:2010 (ознайомитись з тексом класифікатора можна в ДПС "Дінай:Гросбух", "Дінай:Бос" та "Дінай:Професіонал"). Останній було прийнято на заміну нинідіючому аналогічному класифікатору ДК 009:2005. Новий класифікатор мав запрацювати з 1 січня 2011 року і протягом 2011 року застосовуватися разом с класифікатором 2005 року. Однак прийнятий невдовзі наказ Держспоживстандарту N 530 від 29.11.2010 р. дещо відкоригував затверджені в жовтні норми. Зокрема, строк набуття чинності ДК 009:2010 було перенесено на 1 січня 2012 р. Крім того, було вилучено примітку щодо одночасного застосування двох класифікаторів. Разом з цим, на офіційному веб-сайті Державного комітету статистики (www.ukrstat.gov.ua) з’явилося повідомлення наступного змісту "З огляду на те, що КВЕД використовується для представлення та аналізу статистичної, фінансової, митної, податкової, банківської та іншої економічної інформації, період з 01.01.2011 до 31.12.2012 є періодом проведення заходів щодо переходу органів державної статистики та інших органів державної влади, які є користувачами Класифікації, на нову КВЕД (ДК 009:2010)". Як видно з тексту наданої Держкомстатом інформації, 2011 рік є періодом переходу на новий КВЕД виключно для органів статистики та інших держорганів, що використовують зазначений документ. Однак без участі суб’єктів підприємницької діяльності в даному перехідному періоді все одно не обійтись. Підтвердженням цьому є наказ Держкомстату N 365 від 30.08.2010 р., в якому до підприємців звертаються з проханням (читай поза рядків – вимагають) заповнити додаток до форми N 1-підприємництво (річна) "Перекодування видів економічної діяльності підприємства у зв’язку з впровадженням КВЕД-2010" з метою здійснення перекодування підприємств, що подають зазначену звітність. Заповнювати згаданий додаток необхідно за допомогою "Таблиці перекодування видів економічної діяльності підприємств для проведення державних статистичних спостережень (з КВЕД-2005 на КВЕД-2010)", що розміщена на офіційному веб-сайті Держкомстату, або з якою можна ознайомитись безпосередньо в територіальному органі державної статистики за місцезнаходженням підприємства (користувачі правових систем "Дінай" можуть ознайомитися з таблицею безпосередньо в ДПС "Дінай:Гросбух", "Дінай:Бос" та "Дінай:Професіонал"). Нагадаємо, що звітність за формою 1-підприємництво (річна) і, відповідно, додаток до неї, що стосується перекодування, необхідно подати до органів статистики не пізніше 20 лютого 2011 року.
ПЕРЕВІРКИ
Як взаємодіятимуть органи ДПС та ПФУ під час організації та проведення планових перевірок?
ДПАУ та ПФУ затвердили порядок взаємодії під час організації та проведення планових перевірок. Схема взаємодії виглядає так: 1) управління ПФУ в районах, містах та районах у містах до 5 числа останнього місяця поточного кварталу надають відповідним органам ДПС перелік суб’єктів господарювання для узгодження термінів проведення планових перевірок; 2) контролери розглядають переліки суб’єктів господарювання стосовно узгодження термінів проведення одночасних планових перевірок та протягом 5 робочих днів повертають їх управлінням Пенсійного фонду; 3) у разі незаповнення органами ДПС графи 6 отриманого переліку, органи ПФУ самостійно проводитимуть планову перевірку. Інформація щодо проведення перевірок не підлягає оприлюдненню, використовується виключно в службових цілях та не може передаватись третій стороні без письмової згоди органу, що надав інформацію (власника інформації). ------------------------ Наказ Державної податкової адміністрації України N 38 та Постанова правління Пенсійного фонду України N 3-1 від 24.01.2011 р. Зареєстровані в Міністерстві юстиції України 09.02.2011 р. за N 167/18905 та набирають чинності з дня офіційного опублікування.
ТИМЧАСОВА АДМІНІСТРАЦІЯ
Тимчасові адміністрації для системоутворюючих банків діятимуть до 18 місяців
Нормотворці подовжили термін, на який Нацбанк має право продовжувати дію тимчасової адміністрації для системоутворюючих банків, з одного року до вісімнадцяти місяців. Зазначені нововведення поширяться також і на системоутворюючі банки, у яких до набрання чинності Законом N 3011-VI була призначена тимчасова адміністрація. Відповідні зміни знайдуть своє відображення в ЗУ "Про банки і банківську діяльність" (N 2121-III від 07.12.2000 р.). ------------------------ Закон України "Про внесення змін до статті 75 Закону України "Про банки і банківську діяльність" (N 3011-VI від 04.02.2011 р.) Офіційна публікація: "Голос України" N 29 від 16.02.2011 р. Дата набрання чинності: 16.02.2011 р.
ПІЧНЕ ПАЛИВО
Мазут не є пічним паливом, а отже, і не відноситься до підакцизних товарів
Нагадаємо, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (N 2275-VI від 20.05.2010 р.) було встановлено ставку акцизного податку на товар за описом "тільки паливо пічне", яке класифікується за кодами 2710 19 61 00, 2710 19 63 00, 2710 19 65 00 та 2710 19 69 00 згідно з УКТ ЗЕД. Метою запровадження акцизу було скасування схеми ухилення від оподаткування, оскільки паливо пічне може використовуватися для фальсифікації дизельного палива. Норму щодо оподаткування акцизним податком такого товару перенесено і в Податковий кодекс України (пп. 215.3.4. ст. 215 ПКУ), при цьому розмір податку збільшено з 30 до 42 євро за 1000 кг. У зв’язку з даними нововведеннями, при переміщенні транзитом окремих нафтопродуктів, зокрема мазуту топкового (код згідно з УКТ ЗЕД 2710 19 69 00), виникають питання щодо правомірності застосування щодо них заходів гарантування згідно зі ст. 161-165 Митного кодексу України. Для врегулювання даного питання Держмитслужба повідомила, що згідно з діючою нормативною документацією на нафтопродукти, продукту (або групи продуктів) з назвою "пічне паливо" не існує. Близьким, виходячи з назви продукту, є паливо пічне побутове, що відповідає вимогам ГСТУ 320.00149943.010-98 "Паливо пічне побутове (ППП). Технічні умови", яке призначене для комунально-побутових потреб, для підприємств сільського господарства, а також для постачання населенню. При цьому паливо нафтове мазут отримують із продуктів первинної та вторинної переробки нафти, газоконденсатної сировини, і воно призначене для транспортних та стаціонарних котельних і технологічних установок. В Україні на мазут діє ДСТУ 4058-2001 "Паливо нафтове. Мазут. Технічні умови". Вищезгадані палива відрізняються за своїми фізико-хімічними показниками, насамперед фракційним складом, в’язкістю, температурою спалаху, густиною тощо, які зазначені у додаткових примітках до 27 групи УКТЗЕД. Таким чином, мазут паливний 100 не є "пічним паливом". Враховуючи вищевикладене, при здійсненні митного оформлення зазначених нафтопродуктів із застосуванням заходів гарантування згідно зі ст. 161-165 Митного кодексу України, слід враховувати їх фізико-хімічні показники, визначені в паспорті на товар, інформацію, зазначену у товаросупровідних документах, а також сертифікатах відповідності, що видаються відповідними державними органами, та в яких в обов’язковому порядку зазначаються дані про відповідність державним стандартам на вищевказані товари, й, за наявності, використовувати засоби технічного контролю, які дозволяють визначати окремі показники згаданих товарів. ------------------------ Лист Державної митної служби України N 11/2-10.15/2221-ЕП від 10.02.2011 р.
КАЛЕЙДОСКОП ІНШИХ НОВИН
Кабмін
- затвердив порядок документального оформлення операцій з постачання послуг з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден, які здійснюють внутрішні, міжнародні та транзитні польоти в районах польотної інформації зони відповідальності України, і податкових накладних та відображення таких операцій у податковій звітності (постанова N 101 від 31.01.2011 р.);
Мінпраці
- розтлумачило порядок установлення інспектору з кадрів надбавки за складність та напруженість у роботі та доплати за суміщення посади юрисконсульта (лист N 4/13/84-11 від 05.01.2011 р.);
МФУ
- затвердило Вимоги до публічного представлення головними розпорядниками коштів державного бюджету інформації про бюджет (наказ N 1489 від 01.12.2010 р.);
ДПАУ
- ухвалила Порядок роботи представників органів державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах (наказ N 14 від 11.01.2011 р.); - роз’яснила особливості декларування доходів, отриманих протягом 2010 року фізособами-"загальниками" (лист N 3618/7/17-0417 від від 09.02.2011 р.); - прокоментувала порядок оподаткування операцій з продажу об’єктів нерухомості (листи N 8551/М/17-0714 від 28.12.2010 р. та N 237/І/17-0714 від 14.01.2011 р.); - роз’яснила свою позицію щодо оподаткування ПДВ послуг з розроблення проектної документації для будівництва (архітектурно-проектні роботи) (лист N 748/7/16-1517-19 від 13.01.2011 р.); - зазначила кінцевий перелік доходів фізичних осіб, до яких податкова соцпільга не може застосовуватись (лист N 2349/6/17-0716 від 03.02.2011 р.);
ФССзТВП
- підкреслив, що часткове фінансування дитячого закладу оздоровлення через страхувальника здійснюватиметься лише шляхом перерахування коштів робочим органом відділення Фонду страхувальнику на підставі наданої ним заявки. Тобто, припиняється часткове фінансування дитячих закладів оздоровлення через страхувальника за рахунок нарахованих страхових внесків до Фонду (лист N 01-16-164 від 01.02.2011 р.);
ФССзНВВ
- ухвалив положення про забезпечення потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання слуховими апаратами, зубопротезуванням, очним протезуванням, окулярами, контактними лінзами, постільною та натільною білизною, постільними речами, гігієнічними виробами, перуками (постанова N 35 від 30.11.2010 р.); - прописала порядок списання безнадійного боргу зі сплати страхових коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, нарахованих відповідно до законодавства, що діяло до 1 січня 2011 року (постанова N 29 від 30.11.2010 р.);
Держказначейство
- затвердило Порядок складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів (наказ N 2 від 05.01.2011 р.); - внесло ясніть у питання відображення витрат на реконструкцію приміщення, витрат на придбання, заміну та списання комп'ютерної техніки в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності (лист N 17-04/2828-21196 від 11.11.2010 р.);
ВАСУ
- надав роз'яснення щодо застосування строків давності при зверненні до суду з позовом про оскарження рішення контролюючого органу (лист N 203/11/13-11 від 10.02.2011 р.).
|
|